Wycieczka do Poznania

włącz .

Most Jordanowski - w tle Katedra PoznańskaWraz z rozpoczętym rokiem szkolnym OZ/PTTK Zawadzkie zorganizował wycieczkę szkoleniową do Poznania. Był to trzydniowy wyjazd, w trakcie którego zwiedziliśmy wiele atrakcji w samym Poznaniu i okolicach. Rozpoczęliśmy w Kórniku, gdzie zatrzymaliśmy się na trasie do Poznania, by obejrzeć znajdujący się tam zamek. Wejścia na zamek „strzeże” fosa wypełniona wodą, ale szczęśliwie przecięta brukowanym mostem, więc z wejściem nie było kłopotów. Zamek zwiedzaliśmy w dwóch grupach pod okiem przewodników, którzy opowiadali o historii zamku i znajdujących się w nim eksponatach. Po obejściu zamku pojechaliśmy do Rogalina, gdzie mogliśmy podziwiać znajdujący się tam pałac. Rogalińska rezydencja sprawiła na uczestnikach dużo większe wrażenie, a po powrocie do Zawadzkiego uznana została za największą atrakcję wycieczki.

Jeden z rogalińskich dębówObok pałacu w przylegającym do niego parku znajdują się słynne rogalińskie dęby, wśród nich Lech, Czech i Rus, ale do dębów dotarli tylko nieliczni turyści. Wieczorem zawitaliśmy do Puszczykowa, malowniczej miejscowości niedaleko Poznania, gdzie mieliśmy nocleg. Ośrodek szkoleniowy, w którym spaliśmy, położony jest na uboczu Puszczykowa wśród głębokich lasów, puszczy niemal. Obok przepływa Warta, którą od razu skojarzyliśmy z powiększoną Małą Panwią.

Kurs pieczenia rogaliDrugiego dnia zwiedzaliśmy Poznań z panią przewodnik, która prowadziła nas po najważniejszych zabytkach i atrakcjach Poznania. Rozpoczęliśmy od rynku, który zastaliśmy w trakcie generalnego remontu, podobnie zresztą, jak większą część śródmieścia, która została rozkopana i praktycznie wszędzie trzeba było się przeciskać wąskimi przejściami pomiędzy barierkami ochronnymi. Obejrzeliśmy Górę i Zamek Przemysła, kościół św. Antoniego Padewskiego, Bazylikę Kolegiacką, słynne koziołki na poznańskim ratuszu. Zajrzeliśmy do Rogalowego Muzeum Poznania, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach z pokazem procesu tworzenia rogali, a po południu przenieśliśmy się na Ostrów Tumski, gdzie zwiedziliśmy najstarszą katedrę w Polsce, obejrzeliśmy Most Jordanowski i trójwymiarowy mural na jednej z kamienic.Plac Kolegiacki

Niedzielny poranek rozpoczęliśmy od wizyty w puszczykowskim Muzeum Arkadego Fiedlera, gdzie o jego historii i swoim dziadku opowiadał nam jego wnuk. Następnie pojechaliśmy znów do Poznania, gdzie obejrzeliśmy jedną z największych w Europie palmiarni, a wieczorem wróciliśmy do Zawadzkiego. Wycieczka odbyła się w dniach 22-24 września 2023 r.

Wycieczka dofinansowana była z "Projektu działalności programowej oddziału PTTK" - Zarządu Głównego PTTK.Puszczykowo - WartaPałac w RogaliniePoznańskie KoziołkiWnętrze Bazyliki KolegiackiejMuzeum Arkadego FiedleraMost Jordanowski - w tle Katedra Poznańska

Reklama