Wiosenny Rajd Rowerowy - Stoczek

włącz .

W sobotę, przy pięknej, słonecznej pogodzie wybraliśmy się na Rajd Rowerowy Wiosna 2023. Tym razem trasa rajdu była nieco dłuższa niż zwykle, a i sam rajd trochę bardziej wymagający, dotarliśmy za to do miejsc, których wielu wcześniej nie widziało. Celem było Źródełko Stoczek niedaleko Staniszcz Małych. Stoczek to malownicze źródło wypływające u podnóża wzniesienia polodowcowego, otoczone lasami mieszanymi oraz interesującymi pod względem przyrodniczym łąkami. Źródło to jest zagospodarowane i stanowi idealne miejsce wypoczynku,w którym dodatkowo można się napić smacznej wody. Źródełko położone jest nieco na uboczu, więc aby do niego dotrzeć, trzeba przebrnąć przez leśne drożynki, które nawet doświadczonym rowerzystom potrafią sprawić trochę problemów. Mimo wszystko, nie bez przeszkód, dotarliśmy wszyscy do celu, końcówkę trasy pokonując pieszo.

Rajd rozpoczął się przy Kinoteatrze na placu hutnika, gdzie gromada młodzieży pod opieką swoich szkolnych opiekunów i pozostali uczestnicy rajdu wyruszyli na trasę. Wielka grupa kilkudziesięciu rowerzystów przejechała trasą obok gazowni i ogródków działkowych w stronę zamku w Kątach. Sprawny przejazd przez ulicę Strzelecką umożliwiła nam zawsze chętnie współpracująca miejscowa Policja, która zatrzymała ruch samochodów na czas naszego przejazdu. Wkrótce dojechaliśmy do zamku, gdzie zatrzymaliśmy się na chwilę przy kaplicy, przy której debiutujący w rajdzie o. Szymon z Parafii NSPJ w Zawadzkiem wygłosił krótką mowę, po której wspólnie się pomodliliśmy. Ojciec Szymon okazał się wytrawnym rowerzystą i ciągle podkreślał związki św. Franciszka z przyrodą, tak nieodłącznie obecnej na naszych rajdach.

Po krótkiej przerwie ruszyliśmy dalej w trasę. Kolejnym etapem był Jaźwin, tradycyjnie już wpisujący się w mapy naszych rajdów, skąd ruszyliśmy w stronę boiska w Staniszczach Wielkich. Mijając wiadukt kolejowy z prawej strony widać nieczynną stację kolejową i piękną panoramę Staniszcz na wprost. Stąd skręciliśmy w lewo w drogę na Spórok. Ta malownicza droga otoczona budzącymi się po zimowej przerwie do życia lasami prowadzi na Spórok, ale niedaleko niej znajduje się stara pustelnia ze źródełkiem), mocno obecnie zaniedbana i będące celem naszej wyprawy źródełko Stoczek. Do źródełka trzeba skręcić w prawo w leśną drogę, która wiodła aż do celu. Ten właśnie odcinek był jednym z najtrudniejszych, ale daliśmy radę. Do samego źródełka trzeba było zejść pieszo. Na miejscu znajduje się wiata, pod którą można odpocząć. Można także napić się wody ze źródełka, a obok stoi mała kapliczka św. Franciszka. Św. Franciszka w niej jednak nie było, jego miejsce zajął miniaturowy św. Antoni.

Dalsza trasa prowadziła do Staniszcz Małych. Aby wyjechać ze źródełka na drogę musieliśmy najpierw zejść ze skarpy, a później przebrnąć przez podmokły teren i łąkę, aż w końcu dotarliśmy do asfaltu. Tutaj poczekaliśmy, aż grupa się zbierze i zjechaliśmy do Staniszcz do gospodarstwa agroturystycznego Giprol, gdzie mieściła się meta rajdu. Tutaj spotkały się wszystkie grupy, które na trasę ruszyły także z Jemielnicy, Kolonowskiego, Fosowskiego, Staniszcz Małych i Wielkich, Strzelec Op. (Kamienie Szlachetne) i Opola (ZSP PLS). Na mecie czekała nas kiełbasa z grilla i była to już właściwa pora, by coś zjeść.

Po posiłku prezes OZ/PTTK Huta Andrzej, Alfred Feliks, dokonał uroczystego otwarcia rajdu. Swoją obecnością na rajdzie zaszczycił nas Burmistrz Zawadzkiego - Mariusz Stachowski, Dyrektor BiCeK Kolonowskie - Józef Kotyś, sołtys Staniszcz Małych - Edward Kunysz, Ojciec Szymon z Parafii NSPJ w Zawadzkiem oraz gospodyni imprezy, p. Iwona Pietruszka. W trakcie oficjalnej części imprezy prezes PTTK, Alfred Feliks wręczył długoletniemu działaczowi oddziału, który przez lata przyczyniał się do rozwoju turystyki w rejonie, miłośnikowi zwłaszcza wypraw górskich, p. Henrykowi Gwóźdź, pamiątkowy album z zebraną w niej historią jego prawie 50-letniej obecności wśród nas.

Po zakończeniu oficjalnej części zorganizowane zostały konkursy dla młodzieży i nie tylko. Uczestnicy mogli rywalizować w konkursie rowerowym (tor przeszkód), plastycznym (widokówka z rajdu), a także rzuty lotkami do tarczy i rzuty do celu.

Konkurs kolarski do kl. 5

  1. Tomasz Złoty
  2. Dominik Pietruszka
  3. Paweł Garbas
  4. Marek Czupała
  5. Alex Foryś
  6. Filip Mika
  7. Marco Grund

Konkurs kolarski od kl. 6

  1. Damian Niestrój
  2. Konrad Wieszołek
  3. Dawid Kalisz
  4. Mariusz Koschella
  5. Daniel Spałek
  6. Igor Romańczuk
  7. Dawid Waloszek

Konkurs plastyczny

  1. Maja Maciejak
  2. Karolina Muszkiet
  3. Lena Żołnowska
  4. Paulina Leja
  5. Martyna Wróblewska
  6. Martyna Ploch
  7. Karolina Eichorn

Konkurs krążki

  1. Marco Pollok
  2. Oliwia Hoheisel
  3. Oliwia Panknin
  4. Dominika Ploch
  5. Karolina Fijar
  6. Julia Szymik
  7. Aleksandra Hornik

Konkurs lotka

  1. Paweł Lipp
  2. Zuzia Marek
  3. Jakub Świerzy
  4. Filip Gładysz
  5. Mikołaj Orlik
  6. Kacper Czempik
  7. Julia Rogawska

Pieśń słoneczna Św. Franciszka

Najwyższy, wszechmogący, dobry Panie,
Twoja jest sława, chwała i cześć,
i wszelkie błogosławieństwo.
Tobie jednemu, Najwyższy, one przystoją
i żaden człowiek nie jest godny wymówić Twego Imienia

Pochwalony bądź, Panie mój
ze wszystkimi Twymi stworzeniami,
szczególnie z panem bratem słońcem,
przez które staje się dzień i nas przez nie oświecasz
I ono jest piękne i świecące wielkim blaskiem:
Twoim, Najwyższy jest wyobrażeniem.

Pochwalony bądź, Panie mój,
przez brata księżyc i gwiazdy,
ukształtowałeś je na niebie jasne i cenne, i piękne

Pochwalony bądź, Panie mój,
przez brata wiatr i przez powietrze,
i chmury, i pogodę, i każdy czas,
przez który Twoim stworzeniom dajesz utrzymanie

Pochwalony bądź, Panie mój,
przez siostrę wodę,
która jest bardzo pożyteczna i pokorna,
i cenna, i czysta

Pochwalony bądź, Panie mój,
przez brata ogień, którym rozświetlasz noc:
i jest on piękny, i radosny, i krzepki, i mocny.

Pochwalony bądź, Panie mój,
przez siostrę naszą matkę ziemię,
która nas żywi i chowa,
wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami

Pochwalony bądź, Panie mój,
przez tych, którzy przebaczają dla Twej miłości
i znoszą słabości i prześladowania.
Błogosławieni ci, którzy je zniosą w pokoju,
ponieważ przez Ciebie, Najwyższy, będą uwieńczeni.

Pochwalony bądź, Panie mój,
przez naszą siostrę śmierć cielesną,
której żaden człowiek żywy uniknąć nie może.
Biada tym, którzy umierają w grzechach śmiertelnych;
Błogosławieni ci, których śmierć zastanie w Twej najświętszej woli,
albowiem śmierć druga nie wyrządzi im krzywdy.

Chwalcie i błogosławcie mojego Pana,
i dziękujcie Mu, i służcie z wielką pokorą.